Yeni sene neden kutlanır ? Noel nedir ? 2019 yeni sene iletileri !

  • 12 Mayıs 2019
  • Yeni sene neden kutlanır ? Noel nedir ? 2019 yeni sene iletileri ! için yorumlar kapalı
  • 1 kez görüntülendi.
Yeni sene neden kutlanır ? Noel nedir ? 2019 yeni sene iletileri !

Yeni sene neden kutlanır ? Noel nedir ? 2019 yeni sene iletileri !

yeni sene,yeni sene iletileri,2019 yeni sene iletileri,noel ,noel nedir,yeni sene neden kutlanır,noelin anlamı,

yeni-yil-jpg.84339

İnsanlar Noel Günü’nü bir hayli doğrultudan kutluyorlar. Genellikle Hristiyanlık evveli kış kutlamalarının ananeleri ile birleştirilir. Bir çok insan konutlarını dekore eder, aileyi ya da dostlarını ziyaret eder ve armağan alışverişinde bulunur. Noel Gününden evvelki günlerde ve hatta haftalarda, bir hayli insan konutlarını ve bahçelerini ışıklarla, Noel ağaçlarıyla ve daha bir çok şeyle süslemektedir.Aile veya dostlar için sık sık hindi ve öteki bir hayli şenlik yemeğinden oluşan özel bir yemek tertip etmek ve onlarla armağan alışverişi yapmak yaygındır. Özellikle çocuklar, ebeveynleri ve öteki akrabalarından ve efsanevi kişiliklerinden Noel Baba’dan pek çok armağan alırlar. Pazar günleri bir hayli mektep, kilise ve topluluk özel faallikler kumpaslar. Bunlar arasında semti veya bir alışveriş merkezini dekore etmek, bir Noel ağacı koymak performansı tasarlamak sayılabilir. Pek çok reyin ve şarkı, Noel’in tema olarak bir doğrultusuna sahip. Bazı gruplar, konutu olmayan veya çok az parası olan insanlar için yemek, barınma veya takviye projeleri kumpaslar.

Noel’in reel anlamı, Mesih’in doğumunu kutlamak için özel bir kilise hizmeti ya da kitledir. Doğuş öyküsü veya İsa’nın doğumunu çevreleyen vakalar, Noel’in dini kutlamalarında özellikle ehemmiyetlidir. Ancak, bugün çevrede olan bir hayli anane Hristiyanlık evveli kış şenliklerinde köklerini taşıyor. Bunlar, baki ışık ve hayatı simgeleyen, dökmeyen çalılardan ve ağaçtan yapılmış mumların ve süslemelerin önemini kapsar. İncil, Hz İsa’nın doğumu için kesin bir tarih vermez. Hristiyanlığın ilk asırlarında, Hz İsa’nın doğumunun sene dönümü kutlamalar için bir neden değildi. Bu günü bir kutlamaya dönüştürme düşüncesi, Avrupa nın başlarında Orta Çağ’da başladı. Reformasyon sırasında ve 1800 lerin ortasına kadar, Noel, çoğu zaman kutlanmamıştı 1840’tan itibaren Noel Kutlamaları daha yaygın hale geldi. 25 Aralık, 1870 senesinde ABD’de federal bir tatil bülten edildi. O zamandan beri Noel Günü giderek daha ehemmiyetli bir tatil oldu.Çok muhtelif insan ve nesneler Noel’i temsil eder. Bunlar arasında bebek İsa, Doğuş ve Üç Kral, fakat aynı zamanda Noel Baba, ren geyiği ve elfler sayılabilir. Senenin bu zamanlarında sık karşılaşılan nesneler çam ağaçları, mukaddes, süslemeler, peri ışıkları, mumlar ve armağanlardır. Noel Günü şimdi gerçekten dini kutlama ve ticari çıkarların bir karışımıdır.Noel anlam ve ananelerle doludur.

Noel, 25 Aralık’ta Batı Kilisesinde tertip edilen Mesih’in doğumunu kutlayan senelik Hristiyan şenliğidir. 25 Aralıktaki ananesel tarih, MS 273’e kadar uzanır. Noel, Hristiyanların Tanrının oğlu olduğuna inandığı İsa Mesih’in doğumunu kutlar. Doğum tarihi öğrenilmiyor zira erken hayatı hakkında çok az bilgi var. İsa’nın ne zaman doğduğu mevzusunda alimler arasında ihtilaf var. Hristiyanlar Hz İsa’nın doğum gününü 25 Aralık’ta kutlarlar . Ortodoks Hristiyanlar Noel Günü’nü 7 Ocak’ta ya da yakın bir zamanda kutlarlar . Ökse otu yaygın olarak kullanılan bir Noel dekorasyonudur. Ananelere göre, asılı ökse otu altında buluşan insanlar öpüşmek zorundadır. Noel Baba olarak da öğrenilen Noel Baba’nın görüntüleri, kardan adamlar, ren geyiği ve bastonlar, yılbaşı kutlamalarıyla alakalı kartlarda, posterlerde, işaretlerde ve öteki basılı veya pazarlama materyallerinde görülür. Noel Arifesi ve Noel Gününde , Hz İsa’nın bebeklik görüntüleri, Noel yıldızı ve Noel’in dini anlamı ile simgeler de görülmektedir .

Noel yarıyılında, bir hayli kilise doğum sahneleri sergiler. Bu sergiler, yeni doğan İsayı muhtelif hayvanlar, çobanlar ve Meryem ve Yusuf ile çevrili ahırda gösteriyor. Bu doğuş sahneleri ananesel olarak Batı dünyamızın çoğunda ulusa sarih yerlerde alışveriş merkezleri, devlet mektepleri, parklar vb. da gösterilmiştir. Ayrıca Noel’de insanlar özel şarkılar söyler. Bu şarkıcıların çoğunun lafları İsa’nın doğumunu çevreleyen hadiseleri ana hatlarıyla belirtir. Bugün Batı dünyasının çoğunda, doğuş sahneleri artık ulusa sarih yerlerde gösterilmemektedir. Noel şarkıları devlet mekteplerinde söylense de, bu cins şarkılar çoğu zaman İsa ve doğum hakkında hiçbir şeyden bahsetmeyen şarkılarla değiştirilmiştir.Noel, zaman geçtikçe muhtelif kültürlerin tesiriyle değişmiştir.

Bugünün zengin Noel ananeleri mozaiği, çok daha öncekilere direniyor. Yaprak dökmeyen ağaçların dalları ilk olarak antik gün dönümü şenliklerinde kış aylarında yeşil kaldıklarından yaşamı simgelemek için kullanıldı .Noel’le ilişkili mumlar ve ışıklar, Mesih çocuğu için yol gösterici işaretçileri simgelemek anlamına geliyordu. Avrupalılar kış gün dönümünü kutlamak ve makûs ruhlarla savaşmak için konutlarını “ her türlü ışık ve yeşilliklerle süslemişlerdir. Bu kısa bilgilerden sonra farklı yeni sene noel kutlama iletilerini paylaşalım.

Yeniden Noel zamanı, sevgi ve iyiliğin karar süreceği bir sene diliyorum

İyi gaye, sulh ve sevginin karar süreceği bir sene diliyorum

Yeni sene sevgiyi ve keyfi yaymanın zamanıdır. Hoşlandıklarınızla beraber nice senelere

Hayaller olacakların krokiyidir . 2019 senesinde tüm düşlerinizin hakikatleşmesi dileğiyle.

Sıhhat saklı acıklıyadır. Bu yeni senede sana sıhhat, huzur ve mutluluk diliyorum.

Yeni sene size ve hoşlandıklarınıza talih getirsin. Sıhhatlı huzurlu sevinçli seneler

2019 senesinde keyfiniz, sıhhatiniz, mutluluğunuz ve huzurunuz yetersiz olmasın. Tabiki parasız saadet olmaz .Nice hoş hasılat dolu senelere

2019 seneyi size ve Ailenize unutamayacağınız hoş hatıralar yaşatsın, yeni seneniz mübarek olsun!

2019 senesine girerken sevgiyi ve sulhu diliyorum. Tüm acıların geride kalması umuduyla mutlu yıllar

Keşkesiz ve iyikilerle dolu cümbüşlü tasasız dertsiz bir sene diliyorum. 2019 tüm temennilerinizi asıllaştırsın. Hoşlandıklarınızla beraber nice mutlu senelere

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ