Nikola Tesla Sözleri

  • 26 Aralık 2018
  • Nikola Tesla Sözleri için yorumlar kapalı
  • 190 kez görüntülendi.
Nikola Tesla Sözleri

Sayfamızda Nikola Tesla kimdir, Nikola Tesla eğitimi, Nikola Tesla icatları, Nikola Tesla sözleri ve resimli Nikola Tesla sözleri yer almaktadır.

Nikola Tesla Kimdir?

Dünyanın en ünlü ve en değerli mucitlerinden olan Nikola Tesla Sırbistan’ın bir kasabası olan Smiljan da dünyaya geldi. Geleneklerine ve inançlarına sıkı sıkıya bağlı olan papaz bir babanın ve okuma yazma bilmeyen fakat küçük ev aletlerini tamir etmesi ile tanınan bir annenin çocuğuydu. Babasının ilerde papaz olmasına rağmen annesi buna karşı çıkarak Teslanın bir dahi olduğuna inanarak onun bilim insanı olmasını istiyordu.

Çünkü Nikola Tesla nın bu yeteneğini çok küçük yaşlardayken annesi fark etmişti. Çoktan kararını vermiş olan Tesla mühendislik okuyacaktı. Bu konuda babasını ikna edememiş olsa da babası ölümcül bir hastalığa yakalandığı sırada bu isteğini babasına bir kez daha söylemişti. Ve babası Teslanın isteğini bu kez kabul etti. Annesinden büyük bir destek alan genç mucit kısa zamanda matematik ve fizik alanında kendini geliştirdi.

Nikola Tesla Kimdir Eğitim Hayatı Nedir?

İlk eğitimini Graz da ki Politeknik Okulu’nda tamamlayan Nikola Tesla oldukça genç ve bir o kadar da heyecanlı bir mucit olan Tesla nın yaşamı aslında eğitim hayatında gizli olan bir yaşamı vardı. Nikola Tesla kimdir sorusuna bir cevap aranacaksa öncelikle eğitim hayatına bakılmalıdır. Kendisinden hariç beş kardeşi daha olan Nikola Tesla Dane ismindeki ağabeyini henüz beş yaşındayken talihsiz bir kaza sonucu kaybetti. Ata bindiği sırada düşerek ağır yaralanan Dane kısa bir süre içinde öldü. 12 yaşında abisini kaybeden Tesla ya şizofreni teşhisi konur.

Psikolojik olarak ağır bir bunalıma giren Tesla bu süreci hızla atlatır. Graz da eğitim almaya devam eden Nikola Tesla elektrik üzerine bilgilerini artırmayı başarır. Kişilik olarak sorunları olan Tesla üçüncü sınıfta iken okulu bırakır ve ailesini de terk ederek oto mühendislik firmasında işe başlar. Bunalımlı dönemlerini aştıktan sonra babasının sağlığında istemesi üzerine Prag da ki Charles Ferdinand üniversitesinde eğitime başlar.

Nikola Tesla Kimdir, İcatları Nelerdir?

İlk olarak Paris de çalışmaya başlayan Nikola Tesla Edison un Avrupa’daki fabrikası Continental Edison firmasında çalıştığı sırada regülatörü icat eder. Mucit olarak devam eden hayatında sırasıyla radyo, uzaktan kumanda florasan ampul otomobillerdeki ateşleme sistemi gibi daha bir şeyin mucidi Nikola Tesla dır.

Nikola Tesla Sözleri

Alternatif akım ile dünya tarihine adını yazdıran Nikola Tesla yaptığı icatlar ile günümüzde ilham kaynağı. Özellikle şelaleler ile elektrik üretilebileceği fikrini ilk ortaya attığında herkesin onunla dalga geçmesi ve sonunda bu icadını gerçekleştirmesi dünya tarihine damga vurmuştur. Bu kadar başarılı bir bilim insanının elbette söylediği güzel sözlerde var. İşte özenle düzenlediğimiz Nikola Tesla sözleri hemen aşağıda yer almaktadır.

Ben havada bulunan enerjiyi uyandırmaya çalışıyorum.

Sınırlı zihinlere sınırsız güç vermek zordur.

21. yüzyılda robotlar, antik medeniyetlerdeki kölelerin yerini alacaktır.

Tüm maddeler ilksel bir tözden gelir, bu töz ışıksal eterdir.

Fikrimi çalmaları mühim değil… Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.

Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi.

Bazen evlenmeyerek işim uğruna çok büyük bir fedakarlıkta bulunmuşum hissine kapılıyorum.

Anti-sosyal davranışlar, konformistlerle dolu bir dünyada zekanın göstergesidir.

Düşünmek için aklı başında derin düşünmek için oldukça deli olmalısın.

Evrenin gizemini anlamak istiyorsanız enerji frekans ve titreşim cinsinden düşünün.

Kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.

Yirmi birinci yüzyılda robotlar antik medeniyetlerdeki kölelerin yerini alacaktır.

Dünyanın ne düşündüğü beni ilgilendirmiyor. Ömrüm boyunca, asıl ben öldükten sonra söylenecek olanlara kıymet verdim.

Hayat çözülmesi mümkün olmayan bir denklemdir ve öyle kalacaktır; ancak bu denklemde bazı unsurlar bilinmektedir.

Para benim için insanların ona atfetiği gibi bir değer taşımıyor. Ben bütün paramı, insanoğlunun hayatını kolaylaştıracak icatlar yaptığım deneylerime yatırdım.

Hayatımda başarılı olmamın tek yolu disiplinden geçiyordu. Ben de arzularımla iradem bir olana kadar kendi üstümde disiplin uyguladım.

Kadınlar önce eşitliklerini sonra da üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zihninin uyanışıyla ortaya koyacaklar.

Elektrik enerjisi her yerde sınırsız miktarda mevcuttur ve bütün dünyadaki makineleri başka bir yakıta gerek duymadan çalıştırabilir.

Benim beynim sadece bir alıcıdır. Evrende bilgiyi gücü ve ilhamı ondan aldığımız bir öz var. Bu özün sırlarına nüfuz etmedim. Ama var olduğunu biliyorum.

En Güzel Nikola Tesla Sözleri

En anlamlı Nikola Tesla sözleri, etkileyici Nikola Tesla sözleri ve resimli Nikola Tesla Sözleri sayfamızda yer almaktadır.

Bilim fizik dışı olguları araştırmaya başladığında, yüzlerce yıllık varlığında kat ettiğinden daha büyük ilerlemeyi 10 yıl içinde gerçekleştirecektir.

Eğer güç elde etmek için yakıt kullanırsak sermayemizden yeriz ve onu hızlıca tüketiriz. Bu yöntem barbarca ve müsrifçedir ve sonraki nesillerin çıkarı için durmamız gerekir.

Yaptıklarımla bazı bilimsel prensipleri keşfettiğimi kabul etmeye ikna olmuyorsanız en azından adil davranıp beni birkaç güzel elektrikli aygıtın mucidi olarak tanımlayın.

Çok yakında kablosuz olarak dünyanın her yerine mesaj iletmek öyle kolay olacak ki; herkes kendi aygıtını yanında taşıyıp çalıştırabilecek. Bu konuya inancım öyle sağlam ki..

İçgüdü bilgiyi aşan bir şeydir. Hiç şüphesiz, mantıksal çıkarım ya da beyinin istemli herhangi bir çabası sonuç vermediğinde bize gerçeği gösterecek ince sinirlerimiz vardır.

Birisi aniden bir hüzün dalgasına kapılıp nedenini bulmak için aklını zorlarken aslında sebebin güneşin önüne geçen bulutun güneş ışınlarını engellemesi olduğunu anlayabilir.

Annem insan tabiatından anlar asla beni azarlamazdı. Bir kişinin kendi aptallığından veya ayıplarından başkasının çabalarıyla değil ancak kendi iradesiyle kurtulabileceğini bilirdi.

İnsanlar birbilerini öldürmek gibi vahşi eylemleri sürdürdükleri müddetçe gelişimin önü kapalıdır. Savaşlara karşı duyduğum köklü nefret bana, huzuru ve barışı korumak için çok uğraşmış, hikmet sahibi bir insan olan babamdan geçmiştir.

Para insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum.

Bilim insanı hemen sonuç almayı hedeflemez. Gelişkin fikirlerinin hemen kabul görmesini beklemez. Onun işi çiftçinin işine benzer : İstikbal için çalışır. Görevi gelecek nesil için temeli kurup yönü işaret etmektir. Yaşar, emek verir ve umut eder.

En Anlamlı Nikola Tesla Sözleri, Resimli Nikola Tesla Sözleri

Sanatçıların eserlerine hep hayranlık beslemişimdir ama benim fikrime göre, onların eserleri yalnızca gölge ve suretlerdir. Oysa mucitler dünyaya elle tutulur, yaşayan ve işleyen eserler kazandırırlar.

İnsan dişisinin cinsiyet eşitliği mücadelesi, kadının daha üstün olduğu bir cinsiyet düzeni ile son bulacaktır. Yalnızca yüzeysel olgularla kendi cinsiyetinin gelişimini sezebilen modern kadın aslında insan ırkının bağrında şekillenen daha derin, daha kuvvetli birşeyin tecelli edişidir.

Bu müsrifliğin sonsuza dek devam etmeyeceği açıktır. Çünkü jeolojik araştırmalar yakıt kaynaklarımızın sınırlı olduğunu gösteriyor. Son yıllarda stoklarımız öyle hesapsızca kullanıldı ki tüm kaynaklarımızın tükenmesi tehdidiyle karşı karşıyayız.

Atomların enerjilerini serbest bırakabilseydik ya da dünyanın her yerinde ucuz ve sınırsız güç kaynağı geliştirmenin başka bir yolunu bulabilseydik bu başarı bizim için lütuf olmayacağı gibi hükümdar rejimin tahttan indirilmesiyle sonuçlanacak bir ihtilaf ve anarşiyi tetikleyerek insanoğluna felaket getirebilirdi.

İnsanlığın ilerlemesini engelleyen en büyük direnç, Buda’nın deyişiyle, “Dünyanın en büyük kötülüğü” cehalettir. Cehaletten kaynaklanan bu direnç ancak bilginin aktarılması ve insanlığın heterojen unsurlarının birleştirilmesiyle mümkün olacaktır. Bu amaç uğruna hiç bir emek boşa harcanmış olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ