Malcolm X Sözleri

  • 19 Kasım 2018
  • Malcolm X Sözleri için yorumlar kapalı
  • 235 kez görüntülendi.
Malcolm X Sözleri

Kısaca Malcolm X Hayatı;

Onu ırkçılığa karşı verdiği mücadeleler ile tanıdık doğru bildiğini çekinmeden dile getiren harika bir insandı. Malcolm X hakkında detaylı bilgileri ve en iyi Malcolm X Sözlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

Irkçılığın en şiddetli dönemlerinde 19 Mayıs 1925 yılında Amerika Omaha’da dünyaya gözlerini açar. Malcolm X söylediği sözler ile hakların savunucusu olarak bilinir. Irkçılığa karşı verdiği mücadele ile bilinir bütün mazlumların yayında olmayı kendine misyon edinmiştir. 6 yaşında babasını kaybetmiştir. 12 yaşına geldiğinde ise annesi deliler hastenesine yatırıldı. Bunun üzerine Malcolm 13 yaşında bir koruyucu aile tarafından bakıldı.

20 yaşlarındayken hırsızlık ve haneye tecavüz suçlarından hapse girdi. Hapishanedeyken İslam Ümmetti isimli siyahi bir hareketin üyesi oldu, 1952’da şartlı tahliye olan ünlü düşünür, 12 yıl boyunca siyahi üstünlüğüne inanılan İslam Ümmeti öğretileri doğrultusunda siyah ve beyaz Amerikalıların ayrılması gerektiğini vurgulayarak; sivil haklar hareketinin ırksal bütünleşme vurgularına karşı alaycı tavırlar ortaya koydu.

21 Şubat 1965 yılında yaptığı bir konuşma sırasında suikaste uğrayarak hayata gözlerini yumdu. Bizler de sizler için düşünce adamı, insanlığın yanında olan Malcolm X’ e ait en güzel özgürlük sözlerini derledik. Malcolm X’in yaşamı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız ölümünden kısa bir süre önce yazmış olduğu Malcolm X isimli otobiyografi kitabını alıp okuyabilirsiniz.

En Güzel Malcolm X Sözleri

Anlamlı, etkileyici ve hafızalardan silinmeyen Malcolm X sözlerini sayfamızda derledik hemen incelemeye başlayabilirsiniz.

En iyi nasihat, iyi örnek olmaktır.

Beyaz adam savaştı, biz öldük.

Gelecek, bugünden ona hazırlananlara aittir.

Çevirmesini bilene dünyada herşey iştir.

Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter.

Ölenin değil , öldürenin kaybettiği bir hikaye bu.

Bize şiddet uygulamayanlara karşı biz de şiddet uygulamayız.

Eğitim olmadan, bu dünyada hiçbir yere gitmiyorsun.

Bu takdirde, şan Allah’a özgüdür. Benim olan tek şeyse, günahlarımdır…

Bana bir kapitalist gösterin, ben de size bir kan emici göstereyim.

Kendi güçsüz kişiliğinden başka nedir seni gerçeklerden kuşkulandıran?

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.

Susmak, konuşmak, dinlemek ve okumak… Dinlemesini bilmek de bir sanattır.

O’nun mücadelesi sadece zencilerin değil bütün insanlığın hikayesidir.

İyi siyah veya iyi beyaz olmak gibi bir durum yoktur. İyi veya kötü insanlar vardır.

Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, “özgürlük” kelimesini lûgatınızdan çıkarın.

Eğitim, gelecek için geçiş iznimiz. Çünkü gelecek, ona bugünden hazırlananların olacaktır.

Amerika, İslam’ı anlamaya muhtaç. Çünkü bu din, ırk sorununu söküp atan dindir.

İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.

İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.

‘Hayatımın erken dönemlerinde öğrendim ki, eğer bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur.

Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, üniversiteden sonra, hapishanedir.

Eğitimli değilim, herhangi bir alanda da uzmanlığım yok… Ama samimiyim ve benim samimiyetim benim kimliğimdir.

Eğer, dikkatli olmazsanız, gazeteler, mazlumlardan nefret etmenizi, zalimleri ise çok sevmenizi sağlar.

Eğer sen, sana ait bir şeyi elde etmek için onun peşinden koşuyorsan, seni engelleyen herkes, kim olursa olsun suçludur.

İster kurşun atıyor olun, ister oy atıyor olun, hedefinizi iyi seçmelisiniz; kuklayı değil ,kuklacıyı vurmalısınız.

Gerçekle yüz yüze gelemeyecek kadar vatanseverlikle kör olmamalısınız. Yanlış yanlıştır, kimin söylediği önemli değil.

Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra, hapishanedir.

Zaman şehitlik zamanıdır, ve ben bir şehit olacaksam, bu kardeşlik uğruna olacaktır. Bu ülkeyi kurtaracak tek şey budur.

Barışçıl olun, kibar olun, kurallara itaat edin, herkese saygılı olun; fakat biri size dokunacak olursa onu mezara gönderin.

Kimse sana özgürlüğünü vermez. Kimse sana eşitliği, adaleti ve başka hiçbir şeyi vermez. Eğer gerçekten adamsan, bunları kendin alırsın!

BD ikide birde SD’ye ”Bak senin için neler neler yapmaktayım!” demeye pek meraklıdır.Hayır! Bizim için neler yaptığına değil, bize neler yaptığına bak sen

Özgürlük savunmasındaki güç, zorbalık ve zulüm namına kullanılan güçten büyüktür. Çünkü güç, gerçek güç, bizim aksiyon, uzlaşmaz aksiyon üreten inancımızdan gelir.

Malcolm X Özgürlük ile İlgili Sözleri

Bütün detayları ile Malcolm X tanıdığınızı düşünüyoruz ve şimdi İslam için verdiği bu mücadelede ırkçılığa karşı söylediği özgürlük sözlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Demokrasi ikiyüzlülüktür.
Eğer demokrasi özgürlükse neden bizim insanlarımız özgür değil.
Eğer demokrasi adaletse neden biz adalete sahip değiliz.
Eğer demokrasi eşitlikse neden biz eşitliğe sahip değiliz.
Demokrasi ikiyüzlülüktür…

Müslümanlara göre; fazla dünyeviyim; diğerlerine göre; fazla dindarım… Militanlara göre, fazla ılımlıyım; ılımlılara göre, fazla militanım.

İnsan hayatta başka birinin, özellikle aynı meslekten olan birinin kendisinden daha başarılı olduğunu görürse, bilmelidir ki o adam kendisinin yapmadığı bir şeyler yapmaktadır.

Bir müslüman olarak yeryüzünden Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hakim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum.

Bugün, burada -dünya üzerinde-, bu toplumda bir insan gibi saygı görmek ve bir insan gibi haklarımızın verilmesi için gereken her yolla var kılmayı amaçladığımız insanlık hakkımızı bildiriyoruz.

Özgürlüğü elde etmenin tek yolu dünyadaki diğer tüm ezilmiş halkları tanımaktan geçer: Brezilya, Venezuella, Haiti, Küba ve evet Küba halkının kan kardeşleriyiz bizler.

Malcom X’ in zaman konusunda fanatikliğe varan bir yanılgısı olduğunu bilmiyordum. Bir defasında bana, ” Benim hiç tahammül edemediğim kimseler, saat kullanmayan kimselerdir, çünkü bu tip insanlar zamanın farkında olmazlar, ” demişti.

Doğulu Müslümanların gerçek İslam’ı anlatma konusundaki gevşeklikleri, hatta suskunlukları öyle bir bilgi boşluğu doğurmuştu ki Batı’da, bir din istismarcısı çıkıp halkımızı yanlış yola sürükleyebilmişti.

Bugünün hızlı dünyasında tefekküre ya da derin düşünceye yer yok.Bir mahkumun iyiye kullanabileceği bol vakti oluyor. Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir. İnsan iyiye teşvik edilirse hapishanede hayatını değiştirebilir.

Benim dinim benim kişisel konumdur. O benim kişisel hayatımı, kişisel ahlakımı yönetir. Ve benim dinsel felsefem, benimle inandığım Tanrı arasındadır; aynen diğerlerinin dinsel felsefesinin onlar ve Tanrı arasında olduğu gibi. Ve bu en iyi olan yoldur.

Büyüklerin çocuklardan alacağı bir ders vardır; başarısızlığa uğramaktan uyanmamak, toparlanıp bir daha denemek. Ama büyükler olarak bizim çoğumuz öylesine korkak, öylesine çekingen, öylesine temkinli ve bu yüzdende öylesine içine kapanık ve öylesine yüreksiziz ki, bir çok insanın başarısızlığa uğramasının nedeni işte bundan başka birşey değildir. Orta yaşlıların pek çoğu başarısızlıktan kendilerini emekliye ayırmışlardır çoktan.

Bunu söylerken üzülüyorum ama ne yapayım işte, en sevmediğim ders matematikti. Bunun nedeni üzerinde çok düşünmüşümdür. Bunun nedeni, olsa olsa matematiğin tartışmaya hiç mahal bırakmamasıydı, başka bir neden gelmiyor aklıma. Bir yerde yanlış yapmışsanız, orada artık her şey bitiyordu.

Ben her insanın insan yerine konulması gerektiğine inanıyorum; yani beyaz olarak, siyah olarak, kahverengi ya da kırmızı olarak değil; ancak ve ancak insan olarak görmek gerekir insanı. Zaten asıl itibariyle bütün insanlığı tek bir aile olarak kabul ettikten sonra, siyah-beyaz kaynaşması ve ya siyah-beyaz evlenmeleri diye bir problem kalmayacaktır ortada. O zaman mesele , sadece bir insanın başka bir insanla evlenmesinden, bir insanın başka insanlarla bir arada yaşamasından ibaret olacaktır.

Demokrasi ikiyüzlülüktür; Eğer demokrasi özgürlükse neden bizim insanlarımız özgür değil. Eğer demokrasi adaletse neden biz adalete sahip değiliz. Eğer demokrasi eşitlikse neden biz eşitliğe sahip değiliz.  Demokrasi ikiyüzlülüktür…

Bir insan özgürlüğe doğru dürüst önem verdiğinde, güneşin altında, o özgürlüğü elde etmek için yapmayacağı hiçbir şey yoktur. Ne zaman birinin özgürlük istediğini söylediğini duyduğunuzda, ama sonraki nefesinde onu almak için ne yapmayacağını veya onu almak yolunda yapılmasına inanmadıklarını anlatacaksa, o kişi özgürlüğe inanmıyordur. Özgürlüğe inanan bir adam özgürlüğünü elde etmek veya onu muhafaza etmek için güneşin altında herşeyi yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ