Hikmetli Hz. Yusuf Sözleri

  • 20 Aralık 2018
  • Hikmetli Hz. Yusuf Sözleri için yorumlar kapalı
  • 1.556 kez görüntülendi.
Hikmetli Hz. Yusuf Sözleri

Kısaca Hz. Yusuf’un Hayatı

Herşey Hz. Yusuf’un gördüğü rüya ile başlar. Hz. Yusuf rüyasında kardeşlerinin ve babasının kendisine secde ettiğini görür ve bunu babasına anlatması sonucu babası (Hz. Yakup) bu rüyayı kardeşlerine anlatmamasını ister. Neticede Yusuf kardeşleri tarafından kuyuya atılır. Para karşılığında köle olarak satılır, buradan Mısır‘a götürülür ve Mısır’ın ileri gelenlerinden olan Potifara satılır. Potifar bu güzel köleyi eşine hediye eder. Fakat gün geçtikçe güzelleşen Hz. Yusuf’a Züleyha göz koyar. Züleyha her geçen gün emellerine ulaşmak için çeşitli oyunlar düzenlemektedir. En çirkini ile 7 kapılı özel odasına çağırması olur Hz. Yusuf’u bu durumdan Yüce Allah’ın yardımı ile kurulur.

Tabiki tam kapıdan çıkarken Züleyha‘nın eşi Potifar‘a yakalanırlar. Durumu izah etmek zordur. Fakat Hz. Yusuf kendisine şahit olarak bir çocuğu gösterir ve henüz kundak çocuğu olan bir çocuk dile gelir ve Hz. Yusuf’un gömleği önden yırtılmış ile Hz. Yusuf suçludur. Eğer gömlek arkadan yırtılmış ile Züleyha suçludur der. Bu durum karşısında herkes şaşkına döner Potifar ile hemen Hz. Yusuf’un gömleğine bakar ve adeta şoke olur.

Artık Yusuf için zindan yolu görünür. Fakat bilmezlerki Yusuf zindanı sarayda yaşamaya yeğlediğini, bu kadar olaydan sonra Yusuf; Potifara en doğrusu benim zindana gitmek diyerek zindana girer ve buradan rivayetlere göre 7-ila 10 yıl arasında kaldığı söylenir.

Akabinden zindandan çıkar ve Mısır’a büyük hizmetler verir köleliği kaldırır, fakirler normal şartlarda yaşamaya başlar. Artık Mısır’da dengeler alt üst olur zenginler fakir, fakirler zengin olur. Babası Hz. Yusuf için ağlamaktan gözlerine ak düşer. Bunu duyan Hz. Yusuf gömleğini gönderir ve Hz. Yakup’un gözleri açılır. Bunun üzerine bütün ailesini Mısır’a getirilmesi için emir verir ve Hz. Yusuf’un rüyası gerçek olur. Babası ve kardeşleri Hz. Yusuf’un önünde secde eder.

Hz. Yusuf’un Duası

Yusuf Suresinin 101. Ayetinde geçen Hz. Yusuf’un duası hemen aşağıda yer almaktadır.

“Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat.” (Yusuf Suresi, 101)

Hikmetli Hz. Yusuf Sözleri

Güzelliğiyle bilinen ve Mısır’da çekilen Hz. Yusuf filmi ile daha yakından tanımış olduğumuz Peygamberlerden sadece birisi olan Hz. Yusuf‘un Kur’an da geçen duaları ve sözlerini bir sayfa altında toplamaya çalıştık. Hemen aşağıdan incelemeye başlayabilirsiniz.

Yusuf suret, ben suretten içre aslolanın sevdasındayım.

Yusuf ayna, ben aynaya yansıyan ışığın tayfındayım.

Allah’ım kendimi sana emanet ediyorum. senden başka kimsem yok.

Yeter ki yüreğinden gelsin sesler çünkü Allah her duayı dinler.

Ölümden Aşırı Korkan Birinin Ya Sığınacak Bir Rabbi Yoktur, Ya da Bu Dünyaya Aşırı Bağlılığı Vardır.

Gözümün görmediğini gönlüm neylesin. Rabbim herkese gönlünden geçeni nasip eylesin.

Kalpler yalnızca Allah’ın emrindedir..sen kalbini Yusuf gibi temiz tut ki, Züleyhalar zaten senin gönlünde yer alacaktır.

Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphesiz Allah sabredenlerle beraberdir.

Yusuf olmak için Yusuf gibi yürek gerek, gönül gerek, iman gerek. Züleyha değilsen eğer peşine düşmeyeceksin Yusufların.

-Günahların çok olduğu, Yusuf’ların az olduğu bir zaman. Rabbim iffetini ahlakını imanını kurtaranlar dan eyle bizi.

Kaderimi ben seçmedim, Rabbim ikram etti… Elhamdülillah.. İyiyim desem yalan olur, kötüyüm desem inancıma dokunur. En iyisi şükre vurayım dilimi. Duam belli, duyan belli … Gerisi Takdir-i İlahi.

Ey güneş gibi gökyüzünün nuru olan güzel Yusuf! Ona baktıkça kendi güzel yüzünü görürsün ve kendinden bulunan güzelliği görerek hayran olasın. Ey gözümün nuru.

Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin Göklerin ve yerin Yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat”

Ya Rabbim, yağdırdığın kar taneleri adedince, Peygamberimize salatı selam olsun, sen bize merhamet et çünkü Sen, merhametlilerin, en merhametlisi, Rahmansın.

Züleyha’dan Hz. Yusuf’a Sözler

İlk başlarda Züleyha Hz. Yusuf’a duyduğu hevesin aslında onu uçsuz bucaksız bir aşka sürüklediğinden habersizdi. Her geçen gün biraz daha islama yaklaşıyor ve gerçek aşkı anlıyordu. Bu uğurda yıllarca sokaklarda dolaşmayı ve güçsüz, aciz bir kadın olacak kadar Yusuf aşkı ile yanıp kavrulana kadar. Ve Sonunda Yusuf’una kavuşacaktı.

Züleyha’ya dediler: Ay çıktı.

Züleyha cevap verdi: Yusuf mu baktı? / Hz Yusuf

Zira sevilmekle imtihan olan bir masumdur Yusuf. Yakup sever, kuyuya düşer. Züleyha sever, zindana..

Yolu uzun, çok uzun Züleyha’nın. Aşk verilmiş ona, aşkı bilmiyor. Sabır verilmiş, sabra sahip çıkamıyor.

Belki Yusuf’u bulamayacak, kavuşamayacak bu kalp ama yinede pes etmeyecek ömûr boyu arayacak.

Tahammülünün anlamını çözemeden tahammül etti. O kadar ki ne sabrına sahip çıktı, ne tahammülünden hoşnut kaldı.

Züleyha’nın gözleri bir büyülü siyah korku. Kimin gözleri değse Züleyha’nın gözlerine, Züleyha’da bir şeyini unutacak.

Senin adın Yusuf,ne de ben Züleyha’yım.. Sanma ki ellerimden yırtılacak gömleğin.. Lakin bir gün Züleyha olup gelirsem sana,Yusuf gibi karşıla,asil,iffetli,serin.

Züleyha olmak kolay, Züleyha gibisini bulmakta kolay, söyleyin ne olur nerde YUSUF’u YUSUF gibisini saklayan kuytular, kuyular?

Karanlık gecede halden hale girerken Züleyha’nın kalbi, Züleyha en çok da sabrın kimden olduğunu bilmeden ve sabrının iç yüzüne erişemeden sabretti.

Bundan böyle sözcük dağarcığım Yusufun dilinden dökülen kadardır…Sadece sözcükler değil,hayat sözcükler kadarsa varlığımda Yusuf kadardır.

Kim kaderin Züleyha’yı köle etmek için önce Yusuf’u pazarlara düşürdüğünü tahmin edebilirdi ki? Suçlu, suçunu her zaman bilerek işlemez Yusuf ve güzellik bazen suça dönüşür.

Yusuf’un gözleridir gece, Züleyha’ya. Yusuf’un sözleridir gece, Züleyha’ya. Züleyha bir ince sızıdır ki, aynı gecelerde, yazgısı düşer ay yüzlü Yusuf’a. 

Yusuf! Ey Mısırın Sultanı! Peki ya ben kimim? Neden kuyu? Benim Mısır’ım neresi? Kader garip bir bilmece midir ey Yusuf? Ne zaman çözülür bu bilmece? Gecede neler gizlemiş sahip? Neden uykusuz geceler? Neden tatsız hayat? Neden içtiğim suyun tadı yok? Yoksa yoksa bu kuyunun suyu mu?​

Züleyha, Yûsuf’a bir mektup yazmaya başlayınca. Yûsuf diye başladı, Yûsuf diye bitirdi. Gördü ki hitaptan öteye geçemedi. Anladı ki aşkın namesinde ser-nameden öte kelam yok ve Züleyha’nın lügatinde Yûsuf’tan öte sözcük yok.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ