En Güzel ve Anlamlı Osho Sözleri

  • 15 Kasım 2018
  • En Güzel ve Anlamlı Osho Sözleri için yorumlar kapalı
  • 214 kez görüntülendi.
En Güzel ve Anlamlı Osho Sözleri

Kısa bir şekilde Osho kimdir gerçek adı nedir. Bilgileriniz sizlerle paylaşarak akabinden Osho ile ilgili güzel sözler, Osho mesajları ve daha fazlasını sayfamızda bulabileceksiniz.

Hindistanlı mistik guru ve spiritüel Osho, 11 Aralık 1931 tarihinde dünyaya geldi. Gerçek ismi Chandra Mohan Jain olan ancak 1960’lardan itibaren Acharya Rajneesh, 1970’lerde ve 1980’lerde Bhagwan Shree Rajneesh, 1989’dan sonra ise Osho olarak tanındı.

En Güzel ve Anlamlı Osho Sözleri

İlk özür dileyen en cesur, ilk affeden en güçlü, ilk unutan en mutlu.

Aşkın seni harekete geçirdiği şekilde hareket et.

İnsanlar bir şeyi anlamadıklarında yanlış anlamaya başlarlar.

Dünya bir gökkuşağı, zihin bir prizma ve varlık ise beyaz bir ışındır.

Birisinin hatası için kendini cezalandırmak aptalcadır.

Beni geçmişle bağlantılandırmayın, onu anımsamaya bile değmez.

Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar.

Her zaman ne varsa onu gör. Acele etme. Bir şeyi yanlış anlamaktansa anlamamak daha iyidir.

Basit olan ego için cazip değildir, basit olan egonun ölümü demektir.

Ayrılık kaçınılmaz bir sondur, kimse istemez ama gereklidir. Çünkü hayat olduğu gibidir; olması gerektiği gibi değil.

Gerçek soru ölümden sonra hayat olup olmadığı değil, ölümden önce sen hayatta mısındır?

Geçmiş insanda bir bölünme yarattı. Her insanın içinde sürekli devam eden bir sivil savaş vardır. Eğer huzurlu hissetmiyorsan, bunun sebebi kişisel değildir. Hastalık toplumsaldır.

Ego bir buzdağıdır. Onu erit. Onu derin sevginin içinde erit, böylelikle o kaybolsun ve sen okyanusun parçası haline gel.

Eğer cesur değilsen samimi olamazsın. Eğer cesur değilsen sevemezsin. Eğer cesur değilsen güvenemezsin. Eğer cesur değilsen, gerçeğin peşine düşemezsin. O yüzden önce cesaret gelir. Ve diğer her şey onu izler.

Benim tüm çabam her insan evladının kendisine ait olan ve önüne gelene dağıtmış olduğu öz saygısını geri vermektir.

Güveniyorsan sen savaşmıyorsun demektir. Teslim olmak yaşamı düşman değil bir dost olarak görmek demektir… Nehre güvendiğin anda, birden tadını çıkarmaya başlarsın.

Aşk öyle derin bir ihtiyaçtır ki onsuz yaşayamazsınız; ya kendisi ya da yedeğini ararsınız. Yedek sahte olabilir ama en azından bir süreliğine aşık olduğunuz hissine kapılabilirsin. Sahtesi bile keyiflidir.

Toplumun stratejisi sizi birbirine düşman iki kampa bölmektir. İçinde hem Yunanların Zorbası hem Budanın Gautaması yaşar. Biri maddiyatçıdır diğeri tinselliğe önem verir.

Istırabını bırakmaktan, ıstırabını saadete dönüştürmekten seni kim alıkoyabilir? Hiç kimse. Bir hapishanede bile olsan, mahkûm edilmiş, zincirlenmiş, hiç kimse seni mahkûm edemez. Senin ruhun yine de özgür kalır. Elbette son derece sınırlı koşullardasındır. Ama bu sınırlandırılmış durumda bile bir şarkı söyleyebilirsin. Ya çaresizlik gözyaşlarıyla ağlarsın ya da bir şarkı söyleyebilirsin. Ayağındaki zincirlerle bile dans edebilirsin; o zaman zincirlerin sesi bile bir melodiye sahip olacaktır.

En Güzel Osho Sözleri

Burada sizlere Osho’nun kısa ve uzun sizi sıkmayan aksine harika Osho sözleri ile baş başa bırakıyoruz.

Kendi deneyimine dayalı olmayan her şeyi sadece bir varsayım olarak kabul et.

Sen cevapları ezberliyorsun ama hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz.

Zekâ elde edilen bir şey değildir, o doğuştandır, o öze aittir, o hayatın yapı taşıdır.

Gerçek disipline sahip bir adam asla biriktirmez; her an öğrendiği şeyin olduğunu hisseder ve tekrar cahil olur. Bu cahillik ışık saçar.

Sev ve daha derinden sev. Acı çek ve daha derinden acı çek. Tümüyle sev ve tümüyle acı çek çünkü saf olmayan altın, bu yolla ateşten geçerek saf altına dönüşür.

Sakın unutma, ne zaman karşına bir seçenek çıksa, bilinmeyeni, riskli olan, tehlikeli ve güvencesiz olanı seç. Hiçbir zaman zarara uğramazsın.

Hayatın hedefi özgürlüktür. Özgürlük olmadan hayatın anlamı yoktur. Özgürlük politik, sosyal ya da ekonomik özgürlük anlamına gelmez. Özgürlük zamandan, zihinden, arzudan özgür olmaktır. Zihnin var olmadığı anda evrenle bir olursun; evren kadar sınırsız oI.

Hayat öylesine bir gizemdir ki onu kimse anlayamaz ve kim onu anladığını iddia ederse o sadece cahildir. O ne dediğini bilmiyordur, o ne saçmaladığını bilmiyordur. Eğer sen bilge isen anlayacağın ilk şey şudur: Hayat anlaşılamaz.

Topluma mutlak şekilde teslim olmak, bütünüyle onun esiri olmak gerekir. Toplum ancak o zaman yalnızca kölelere, ruhsal olarak intihar etmiş kimselere saygı duyar.

Aşk özgürlük verir. Eğer özgürlük ve aşka sahip olursan başka şeye ihtiyacın kalmaz. elde etmişsindir. Sana yaşam işte bunun için verildi.

Kadın erkekten çok daha önemlidir çünkü o rahminde hem erkeği hem kadını taşır. O kıza ve oğlana, her ikisine de annelik eder; her ikisini de besler. Erkekle yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen zaten üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. Sevgilinle birlikte çarpan kalbin senin dansındır.

Neyi reddedersen et, onu başka bir yere koymak zorunda kalacaksın. Onu başka birisinin üzerine yansıtacaksın. Reddedilen kısım, bir yansımaya dönüşecektir.

Asla maske takma! Öfkeliysen öfkeli ol. Bu risklidir ama gülümseme çünkü bu dürüst olmaz. Tüm mekanizman ters yüz olmuş çünkü kızmak istediğinde kızmadın, nefret etmek istediğinde etmedin. . şimdi sevmek istiyorsun, aniden mekanizmanın çalışmadığını fark ediyorsun. Öfkesini bastıran insanlar hep çok yerler. Öfkeli insanlar daha fazla sigara içerler çünkü öfke tırnak ve dişlerden boşaltılır. Sahici ol! Şimdiki zamana sadık kal çünkü tüm yalanlar geçmişten ya da gelecekten içeri sızar. Geçmişi bir yük gibi üzerinde taşıma; gereksiz yere de gelecekle uğraşma!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ